370 ODIA ESSAY TOPIC FOR OSSSC

ଇତିହାସ

ଅକ୍ଟୋବର 1947 ରେ, କାଶ୍ମୀରର ତତ୍କାଳୀନ ମହାରାଜା ହରି ସିଂ ‘ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଆକ୍ସେସନ୍’ରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତିନୋଟି ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜର କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବ: 1. ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର, 2. ପ୍ରତିରକ୍ଷା 3.ଯୋଗାଯୋଗ | ମାର୍ଚ୍ଚ 1948 ରେ ମହାରାଜା ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଜୁଲାଇ 1949 ରେ, ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ସହକର୍ମୀ ଭାରତୀୟ ବିଧାନସଭା ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ର ଶାସନ ତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ବୁଝାମଣା କରି ଧାରା 370 ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିବାଦୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଧାରା 370 ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ?

ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର, ଅର୍ଥ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ସଂସଦ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସରକାରଙ୍କ ମତାମତ ଆବଶ୍ୟକ କରେ।ନାଗରିକତ୍ୱର ନିୟମ, ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଭାରତର ଅବଶିଷ୍ଟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ଧାରା 370 ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ନାଗରିକମାନେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଧାରା 370 ଅନୁଯାୟୀ, ଆର୍ଥିକ ଜରୁରୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର କୌଣସି କ୍ଷମତା ନାହିଁ।

ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଧାରା 370 (1) (ଗ) ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 1 ଧାରା 370 ମାଧ୍ୟମରେ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ଧାରା 1 ରେ ୟୁନିଅନର ରାଜ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହା ହେଉଛି ଧାରା 370 ଯାହା J&K ସ୍ଥିତିକୁ ଭାରତୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ସହିତ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି | ଧାରା 370 କୁ ହଟାଇବା, ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଦେଶ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇପାରିବ, ତେଣୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନ କରିବ |

ଅସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କି ନୁହେଁ?

କୁମାରୀ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ପିଟିସନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏପ୍ରିଲ 11, 2017 ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଧାରା 370 ର ବୈଧତା କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି। ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ବିଧାନସଭା ବିଲୋପ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଧାରା 370 ର ଅସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅବ୍ୟାହତି ଏବଂ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ସମ୍ବିଧାନର ନିୟମ, ଯାହା ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍ବା ସଂସଦ କିମ୍ବା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହମତି ପାଇ ନାହିଁ।

ଧାରା 35A ଏହା କଣ?

ଧାରା 35A ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବିଧାନସଭାକୁ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା କିଏ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ରୋଜଗାର, ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିଗ୍ରହଣ, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିରତା, ଏବଂ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ଉପରେ୍ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ଏବଂ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଉପରୋକ୍ତ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ଏବଂ ଅଧିକାରଗୁଡିକର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ, ଆର୍ଟିକିଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ବିଧାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ଯଦି ଧାରା 35A ରଦ୍ଦ ହୁଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ( CHANGE TO PRESENT SITUATION)

ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କ ଧାରା 35A ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିଛି ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଧାରା 35A ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ସହିତ ପରିଚିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାଦର-ଏ-ରିୟାସତ (ରାଷ୍ଟ୍ରପତି) ଏବଂ ୱାଜିର-ଏ-ଆଜମ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ) ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଯଦି ଧାରା 35A ରଦ୍ଦ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା J&K କୁ ସମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବ |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଆଇନଗତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା,ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୀମିତ ରହିବ।

କେଉଁ ଦଳ ଧାରା 35A ଏବଂ 370 ଅପସାରଣକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି |

ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ (ଏନସି), ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି), ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପିପୁଲ୍ସ ମୁଭମେଣ୍ଟ (ଜେ ଏବଂ କେପିଏମ୍) ସମେତ ସମସ୍ତ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକା ଭିତ୍ତିକ ଦଳଗୁଡିକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ 35A ଏବଂ 370 ସହିତ କୌଣସି ବିରୋଧ କରନ୍ତି ଯାହା J&K କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥାଏ। କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଗୁଡିକ ସୁରକ୍ଷିତ ହେଉ। କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ସମେତ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଭାରତ ସହ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ସମ୍ପର୍କକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Comment For Any Doubt And Question :-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *